Blog

Novinky, legislativa, zajímavosti

5 důvodů, proč řešit účetnictví již v červenci

Napadlo vás někdy zabývat se vyúčtováním svého podnikání již v létě? Nečekat až na konec roku, kdy nevíte, kam dříve skočit? Nebo se vám zdá taková myšlenka poněkud zvláštní? Rádi vás přesvědčíme o opaku a logicky vám vysvětlíme, že řešit účetnictví již v létě se vám zaručeně vyplatí!

 

1) Daňová optimalizace

 

Ač to nikdo neslyší rád, daně se platit musí. Z čeho by jinak stát hospodařil? Proč ale odvádět do státní kasy zbytečně mnoho? Daňová optimalizace živnostníků, firem i spolků je stále dokolečka omílané téma, o kterém každý účetní rád mluví, ale většina z nich mu vůbec nerozumí. Hlavním důkazem pak je nabídka daňové optimalizace až na konci roku! Optimalizovat lze, ale pouze v průběhu roku, v předstihu. Na konci roku, kdy jsou již karty rozdány, se příliš dělat nedá.

 

Pokud chcete minimalizovat své daňové odvody a platby sociálního i zdravotního pojištění za sebe či za své zaměstnance, začněte jednat včas! V prosinci již bývá pozdě.

 

2) Přehled nad příjmy a výdaji

 

Díky průběžnému zpracování dokladů v letním období, tedy nejpozději po polovině roku, se dozvíte dílčí výsledky svého podnikání. Ačkoliv většina podnikatelů má a musí mít „tušení“ o tom, jak si finančně vede, přesná čísla často neznají. Ty jsou však zásadními informacemi pro plánování podnikatelských aktivit zbývající části roku a pro naplnění předem stanovených krátkodobých cílů. Navíc jsou včas odhaleny neuhrazené faktury, nebo platby daňových a pojistných záloh, které lze doplatit a předcházet tak finančním postihům. A díky tomu opět šetříte!

 

3) Levnější služba

 

Účetní a daňový poradci mají nejvíce práce v první polovině roku, kdy zpracovávají účetnictví a podávají daňová přiznání za loňský rok. To jsou jejich žně. A co v druhé polovině roku? Práce pro účetní je méně a neviditelná ruka trhu proto hovoří jasně – kde je nízká poptávka, klesá cena! Zkuste oslovit účetní v průběhu července až září a uvidíte, že vám velmi rádi budou věnovat svůj čas a služba bude navíc levnější, než na sklonku roku. U nás je to samozřejmostí nejen v tomto období!

 

4) Příprava na zavedení EET

 

Po novele zákona o účetnictví a zavedení kontrolního hlášení k DPH vyrukuje vláda s další novinkou, kterou není třeba představovat. Elektronická evidence tržeb (EET), lidově řečeno registrační pokladny, se stane novým významným prvkem prodejního a účetního systému každého podnikatele. Včasné a spolehlivé zvládnutí a příprava systému může hrát klíčovou roli v konkurenčním boji. Kdo bude nepřipraven a neotestuje si systém ve zkušebním provozu, může přicházet o své zákazníky, nebo může počítat s postihy od finančního úřadu.

 

Na druhou stranu ti, kteří se na plánované zavedení EET k 1.12.2016 a 1.3.2017, s rezervou připraví, se nemají čeho obávat, naopak. Správně nastavený systém je skvělým důkazním prostředkem při kontrolách od finančního úřadu a v neposlední řadě vám šetří finance za zpracování účetních dokladů, které se stává jednodušším!

 

5) Zavedení procesů

 

Moderní a spolehlivé účetnictví, které vám pomáhá vydělávat peníze, již dávno není o pouhém předání dokladů na konci roku.  Dnešní „účetnictví“ si zakládá na pravidelné komunikaci s účetním, chytrém reportingu, podnikatelských i finančních doporučeních a poradenství, díky kterému může vaše podnikání stále růst. Aby bylo možné takovou službu poskytovat, je třeba zavést procesy a systém, který poskytování správných informací umožní. A to nějakou chvíli trvá. Od napojení homebankingu na účetní program, přípravu aplikace pro on-line fakturaci, až přes pravidelné předávání účetních dokladů a podání zpětné vazby klientovi.

 

Proto je třeba začít včas, ideálně v létě, aby se stal systém do konce roku spolehlivým. Nezpochybnitelnou úlohu v zavádění systému hraje i osoba účetního. I seznámení s ním a získání oboustranné důvěry v danou věc můžeme považovat za klíčové. Pokud se s námi nyní chcete seznámit a konzultovat zavedení účetního systému, EET, či daňové optimalizace, rádi se s vámi spojíme! SpolehliváÚčetní.cz je tu pro vás!

04.07.2016 11:48